INFOLINIA: +48 535 560 730 w godz. 10-18
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

2023-06-29
Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Gdzie nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości i zaangażowania, który często towarzyszy nam przez całe życie. Jednak po ślubie często pojawia się pytanie, co zrobić z tym wyjątkowym pierścionkiem? Czy pierścionek zaręczynowy nosi się cały czas? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Warto przemyśleć tę decyzję i wybrać sposób, który będzie najbardziej satysfakcjonujący.

 

Noszenie pierścionka na lewej ręce, a obrączki na prawej

Pierścionek po ślubie można nosić na lewej ręce, a obrączkę na prawej. Jest to zwyczaj, który wywodzi się z kultury zachodniej i ma swoje korzenie w starożytności. Lewa ręka uważana jest za rękę serca, a prawą za rękę rozumu. Noszenie pierścionka na lewej ręce pozwala więc na bliskie związanie go z sercem i uczuciami.

Dzięki temu obrączka może, ale nie musi być dopasowana do pierścionka, można wybrać obrączkę nie ograniczając się dopasowaniem jej do wyglądu pierścionka. Tak jest też wygodniej, im więcej mamy na jednym palcu, tym bardziej czujemy tą biżuterię. Dzięki noszeniu pierścionka i obrączki osobno dbamy też o nie, ponieważ noszone razem mogą się obcierać, tworząc rysy na powierzchni złota. Zobacz też: Pierścionek zaręczynowy lewa czy prawa ręka?

Obrączka ślubna natomiast symbolizuje związek małżeński i nosi się ją na prawej ręce. Jest to zwyczaj, który obowiązuje w Polsce, ale w innych krajach może być inaczej.

 

Noszenie pierścionka i obrączki razem na jednym palcu

Można nosić pierścionek zaręczynowy razem z obrączką na jednym palcu. Niektórzy preferują noszenie obu symboli na jednym palcu, aby połączyć zaręczyny z małżeństwem. Zwykle noszone są wg kolejności w jakiej odbyły się zaręczyny i ślub - najpierw zakładany jest pierścionek, a za nim obrączka. Jednak dużo zależy od indywidualnych upodobań i jest związane z wygodą oraz wyglądem, który chce osiągnąć noszący.

Najczęściej noszone są pierścionek z delikatną obrączką. Noszenie ich razem jest też często podyktowane brakiem możliwości zmiany rozmiaru pierścionka (lewa ręka jest zwykle różni się rozmiarem od prawej). Dlatego warto wybrać jubilera, który daje taką możliwość, najlepiej dożywotnio. :) 

Trzeba pamiętać jednak, że nie każdy pierścionek powinien być noszony na jednym palcu z obrączką ze względu na uszkodzenia jakie pierścionek może wyrządzić obrączce. Nie należy nosić z obrączką pierścionków dużych, o rozbudowanej koronie, z wystającymi elementami, szczególnie ostro zakończonymi. Jeśli już zdecydujesz się nosić je razem pamiętaj, że mogą się wzajemnie rysować i niszczyć. W tym pojedynku najczęściej najbardziej poszkodowana będzie obrączka.

 

   Pierścionek ze szmaragdem i obrączka z kamieniami

 

Odłożenie pierścionka do szkatułki i zakładanie na specjalne okazje

Jeśli nie planujesz nosić pierścionka zaręczynowego po ślubie, możesz go przechowywać jako pamiątkę. Część kobiet decyduje się na odłożenie pierścionka do szkatułki i zakładanie na specjalne okazje, dzięki czemu nieużywany pierścionek nie będzie się rysował. Sprawdź nasz artykuł na blogu: Jak dbać o złotą biżuterię. Bez względu na to, czy zachowujesz go jako ozdobę w specjalnym pudełku, czy przechowujesz jako rodzinne dziedzictwo, pierścionek zaręczynowy nadal będzie miał ważne znaczenie emocjonalne. Zachęcamy jednak do jego noszenia z pewnością mężczyzna szukając pierścionek dla swojej ukochanej włożył w jego znalezienie wiele serca i wysiłku. Będzie mu miło jeśli będzie widział, że jego żona nosi go z dumą. ;)  

 

Pierścionek z kamieniami w pudełku

 

Noszenie pierścionka na łańcuszku

Jeśli chcesz nosić pierścionek zaręczynowy, ale nie chcesz lub nie możesz nosić go na palcu, możesz przenieść go na łańcuszek i nosić jako naszyjnik. To kreatywne i popularne rozwiązanie wśród kobiet, które chcą zachować pamiątkę po zaręczynach, ale jednocześnie nie czują się komfortowo z noszeniem pierścionka na palcu.

Warto jednak pamiętać, że naszyjnik może przeszkadzać podczas wykonywania codziennych czynności i łatwo go zgubić lub uszkodzić. Dlatego warto wybrać łańcuszek o odpowiedniej długości i grubości oraz pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji.

 

Czy pierścionek zaręczynowy można nosić na środkowym palcu?

Zdarza się, że otrzymany pierścionek zaręczynowy jest za duży, aby nosić go na palcu serdecznym. Wiele Pań decyduje się w takiej sytuacji na noszenie pierścionka zaręczynowego na środkowym palcu, a obrączki ślubnej na palcu serdecznym tej samej dłoni. O ile jest to dobre rozwiązanie w kontekście rozmiaru, to niestety może wpływać na wzajemne rysowanie się obrączki i pierścionka. Z tego powodu polecamy przełożyć pierścionek na środkowy palec drugiej dłoni. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zmiana rozmiaru pierścionka u dobrego jubilera, tak by można było nosić pierścionek na palcu serdecznym drugiej dłoni. Przed zakupem pierścionka warto upewnić się czy po zaręczynach będzie można zmienić rozmiar pierścionka. Zobacz też: Jak zmierzyć lub zdobyć rozmiar pierścionka zaręczynowego?

 

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie. Ważne jest jednak to, żeby wybrać sposób, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni i pozwoli nam cieszyć się pamiątką po zaręczynach przez wiele lat. Niezależnie od wyboru, pierścionek po ślubie jest pięknym symbolem miłości i przywiązania, który będzie przypominał małżeństwu o wspólnych obietnicach i ślubnych przysięgach.

Jeśli chcesz wybrać dla siebie wyjątkowe obrączki i pierścionek zaręczynowy, których rozmiary będziesz mógł dopasować nawet na długo po ślubie sprawdź naszą ofertę wyjątkowych pierścionków zaręczynowych i obrączek ślubnych: 

Pierścionki zaręczynowe

Obrączki ślubne

 

Zajrzyj na naszego YouTube: 

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

11 rad jak uniknąć rys na obrączkach ślubnych

 

Nasze salony:

Jubiler Toruń

Jubiler Bydgoszcz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Złoty pierścionek z brylantami i szafirem

Złoty pierścionek z brylantami i szafirem

Cena regularna: 2 349,00 PLN brutto2 114,00 PLN brutto
Złoty pierścionek z topazem i brylantami

Złoty pierścionek z topazem i brylantami

Cena regularna: 1 804,00 PLN brutto1 624,00 PLN brutto
Złoty pierścionek ze szmaragdem i brylantami

Złoty pierścionek ze szmaragdem i brylantami

Cena regularna: 2 098,00 PLN brutto1 888,00 PLN brutto
Złoty pierścionek z brylantem

Złoty pierścionek z brylantem

Cena regularna: 2 670,00 PLN brutto2 403,00 PLN brutto
pixel