INFOLINIA: +48 535 560 730 w godz. 10-18
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

OPRAWY KAMIENI W OBRĄCZKACH

2021-11-16
OPRAWY KAMIENI W OBRĄCZKACH

Spora część kobiet to tak zwane "sroczki" - kochają wszystko, co się pięknie błyszczy. Wcale nas to nie dziwi, mamy podobnie :D Jednak jak sprawić, aby obrączka pięknie się mieniła i dawała efekt WOW przy każdym ruchu? Jest na to kilka rozwiązań. Jednym z nich jest oprawienie w obrączce kamieni. Z tego artykułu dowiecie się właśnie w jaki sposób można oprawiać w obrączkach kamienie... Jeśli wybór obrączek jest jeszcze przed Wami albo zwyczajnie ciekawi Was ten temat zapraszamy do lektury... :)

Oprawa klasyczna - okrągła

Jedna z najczęściej wybieranych opraw kamieni. Charakteryzuje się świetnym zabezpieczeniem kamienia przed wypadnięciem oraz tym, że w żaden sposób nie wystaje i nie haczy np. rajstop przy ich zakładaniu ;) Minusem jest to, że do kamienia nie dociera tak dużo światła, jak w innych rodzajach opraw. Nie martwcie się jednak, kamień będzie pięknie błyszczał mimo to ;)
Jak jest tworzony ten rodzaj oprawy? W obrączce nawiercany jest odpowiedniej wielkości otwór, w który wkładany jest kamień i jest unieruchomiony przez nasunięcie na brzegi kamienia złota dookoła. 

Oprawa korn

Oprawiany kamień jest okrągły (szlif brylantowy), ale oprawa ma kształt kwadratu. Powstaje podobnie jak oprawa klasyczna poprzez nawiercenie otworu, jednak wykonywana jest w obniżeniu obrączki w kształcie kwadratu, co wizualnie powiększa kamień. Sam kamień trzymany jest na miejscu przez 4 kuleczki ze złota, przez co jest bardziej zdobna od oprawy klasycznej, a sam kamień również wydaje się kwadratowy. Poprzez użytkowanie obrączki kuleczki mogą ulec wytarciu, co naraża kamień na wypadnięcie, dbając o obrączkę minimalizujemy to ryzyko. Również oprawienie w obniżeniu zmniejsza to ryzyko. Stosując oprawę korn możemy oprawić jeden kamień, kilka z odstępem lub kilka w jednym ciągu (wzdłuż lub w poprzek obrączki), co wygląda naprawdę pięknie :) Jest to oprawa nieco bardziej odczuwalna  pod palcami, jednak zdecydowanie bardziej efektowna, szczególnie gdy w ten sposób jest oprawionych kilka kamieni w jednym rzędzie. 

Oprawa korn karo

Jest to oprawa korn obrócona pod kątem 45* przez co wygląda jak romb ;) Wygląda niezwykle elegancko.

Oprawa pave

Wykonywana tak jak oprawa korn, jednak przynajmniej w dwóch rzędach, które się wzajemnie "wypełniają". Efekt WOW gwarantowany :D

Oprawa klasyczna - kwadratowa

Powstaje na takiej samej zasadzie jak oprawa klasyczna okrągła, z tą różnicą, że zamiast okrągłego kamienia oprawiany jest kamień o szlifie princess, czyli patrząc na kamień z góry będzie on miał kształt kwadratu. Oprawa wydaje się być większa i bardziej błyszczy przez większą powierzchnię kamienia, która odbija światło.

W ten sam sposób można oprawić również kamień o kształcie prostokąta, w szlifie tzw. bagietki. 

Oprawa kanałowa

Najbardziej zabezpiecza kamienie przed otarciami i wypadnięciem, wymaga jednak nieco wyższej wysokości niż pozostałe oprawy. Kamienie są ułożone w kanale, którego brzegi przytrzymują je na miejscu, co skutkuje tym, że kamień wydaje się nieco mniejszy niż w rzeczywistości, ale za to do kamieni dociera o wiele więcej światła, nie tylko z góry, ale również z boku, przez co przepięknie się mienią :D Co dla wielu Pań ważne, oprawa ta nie wystaje oraz nie haczy rajstop. Kanałowo oprawić można minimum 2 kamienie. 

Oprawa typu koszyczek 

Stosowana w pierścionkach oraz delikatnych obrączkach typowo kamieniowych. Według nas najlepiej eksponuje kamienie dzięki największemu dojściu światła. Kamienie są trzymane na miejscu poprzez tzw. łapki. Oprawa ta łatwiej się brudzi, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji daje najpiękniejsze efekty ;)

Wnętrze obrączki z kamieniami

Obrączki z kamieniami mogą mieć od wewnątrz niewielki otwór, w którym będzie widać spód kamienia, jest to normalna praktyka ;) W niektórych wypadkach możliwe jest wykonanie oprawy bez tych otworów - warto zapytać o to Konsultanta, może jednak okazać się konieczne wykonanie obrączki o wyższej wysokości, co pozytywnie wpłynie na jej odporność na wygięcia, jednak będzie mniej komfortowe dla palców.

Rodzaj oprawianego kamienia

Bardzo ważnym aspektem mającym w dłuższej perspektywie wpływ na estetykę oprawy jest rodzaj wybranego kamienia - im jest on twardszy (w skali Mohsa), tym mniej będzie się rysował, matowił (lub wcale w przypadku diamentów - 10/10) i dłużej błyszczał dając upragniony efekt WOW ;) Więcej na temat kamieni w obrączkach ślubnych możecie dowiedzieć się naszego filmu na You Tube:


Podsumowanie

Oprawiać kamienie można na środku, z boku, w poprzek obrączki - wszystko zależy od jej szerokości, wysokości oraz modelu. Jest też mnóstwo wariacji powyżej opisanych opraw o różnych kształtach. Duży wybór znajdziecie w wyspecjalizowanych salonach obrączek ślubnych, w których istnieje możliwość modyfikowania obrączek również w zakresie oprawy kamieni. Przy wyborze miejsca zakupu obrączek z kamieniami warto zwrócić uwagę czy kamienie są oprawiane przez wysokiej klasy specjalistów przy użyciu najnowszej technologii, która gwarantuje precyzję i wysoką jakość wykonania.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel