INFOLINIA: +48 535 560 730 w godz. 10-18
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

2024-06-13
Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

Złoto od wieków przyciągało uwagę ludzi swoim blaskiem i wartością. Jako symbol miłości, wierności i prestiżu, złoto odgrywa szczególną rolę w naszym życiu, zwłaszcza w kontekście biżuterii zaręczynowej i ślubnej. Nasza firma jubilerska, specjalizująca się w pierścionkach zaręczynowych, gwarantuje najwyższą jakość i autentyczność złota używanego w naszych produktach. Każdy wyrób przechodzi rygorystyczne testy i jest certyfikowany, co potwierdza jego autentyczność i doskonałe rzemiosło. Dodatkowo, oferujemy dożywotnią gwarancję na jakość wykonania i stop. Wszystkie nasze produkty są wytwarzane w Polsce przez najlepszych polskich rzemieślników, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii cyfrowej i pierwotnych materiałów, co zapewnia brak metali alergennych i bezkompromisową jakość.

Zastanawiasz się, czy twoja złota biżuteria jest prawdziwa?

Często pojawiają się wątpliwości co do autentyczności złotej biżuterii, szczególnie gdy nie ma na niej widocznej próby. Brak oznaczeń może budzić niepokój, ale istnieje kilka sposobów, aby samodzielnie sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe.

Jak sprawdzić złoto bez próby?

W Polsce obowiązują przepisy, które nakładają obowiązek oznaczania złotej biżuterii próbą, z wyjątkiem ozdób o masie poniżej 1g. Jeżeli jednak na większej biżuterii brak jest próby, może to oznaczać, że:

1. Biżuteria jest bardzo stara – starsze wyroby mogą nie mieć wybitych prób.
2. Ma zagraniczne pochodzenie – biżuteria może pochodzić z krajów, gdzie nie stosuje się oznaczeń prób.
3. Została zakupiona w lombardzie – biżuteria mogła zostać nabyta w lombardzie, gdzie nie zawsze oznacza się próby.

W takich przypadkach warto zweryfikować autentyczność złota u jubilera lub w punkcie skupu metali szlachetnych. Istnieją także domowe metody sprawdzania złota, które mogą okazać się pomocne. ;)

Złota dostawka do obrączki z kamieniami.
Obrączki z białego złota z kamieniami na krawędzi.

Sprawdź próbę złota

Jednym z najprostszych sposobów jest sprawdzenie próby lub karatów. W każdym wyrobie złotym znajduje się domieszka innego metalu, który utwardza złoto. Próba określa, ile złota znajduje się w stopie. Im wyższa próba, tym więcej złota zawiera dany wyrób. Na przykład próba 750 oznacza, że 75% stopu to złoto, natomiast próba 333 wskazuje na 33,3% zawartości złota. Więcej o próbach złota pisaliśmy TUTAJ. 

Jeśli twoja biżuteria ma wybity symbol to sprawdź co on oznacza (możliwe, że będzie potrzebna do tego lupa). W sytuacji, gdy wybity znak jest zniekształcony lub słabo widoczny a może w ogóle nie możesz go zlokalizować, to udaj się do złotnika lub lombardu. Bardzo często w miejscach gdzie skupuje się złom złota możemy zobaczyć, że dany fachowiec korzysta z zestawu do badania złota. Wygląda to w ten sposób: 

Bierzemy dany wyrób np dostawkę do obrączki , której próbę chcemy pozna. Pierścionkiem rysujemy po powierzchni kamienia probierczego. Dobieramy próbę iglicy do spodziewanej próby badanego stopu i równolegle wykonujemy narys. Nanosimy na powstałe ślady niewielką ilość cieczy probierczej (kropla cieczy zazwyczaj wystarczy).
Porównujemy wizualnie powstałe zmiany koloru narysów badanego stopu z narysami z iglicy. Ciemniejsze ślady świadczą o mniejszej zawartości złota. Uzyskując ten sam odcień koloru stwierdzamy że badany stop posiada próbę iglicy. 

Na zakupy z magnesem

Najłatwiejszym testem, który każdy może wykonać w domu , jest test magnetyczny. Warto wiedzieć ,że złoto nie reaguje na magnes, więc jeśli biżuteria przyciąga magnes, może to oznaczać, że nie jest w pełni złota lub jego próba jest obniżona przez inne metale. Tombak (tak zwane złoto głupców), który często imituje złoto, może reagować na magnes, co pomoże wykryć podróbkę.

Obecność przebarwień

Prawdziwe złoto nie powinno się przebarwiać. Jeśli zauważysz na biżuterii przebarwienia, marszczenia się powierzchni może to oznaczać, że jest ona tylko pozłacana lub była źle przechowywana, co doprowadziło do reakcji chemicznych. Takie zmiany mogą występować na powierzchni biżuterii, która miała kontakt z wodą, powietrzem lub innymi substancjami chemicznymi.

UWAGA! Ta reguła jednak nie dotyczy białego czy czarnego złota, które są pokrywane warstwą białego rodu (dla śnieżnobiałego efektu) lub czarnego rutenu. Oba te metale są stosowane dla nadania ładniejszego koloru powierzchni złota, jednak podczas użytkowania zauważycie, że pod tymi warstwami przebija prawdziwe złoto. 

Próba Archimedesa

Metoda Archimedesa polega na pomiarze gęstości złota. Jest to bardziej skomplikowana metoda, wymagająca dokładnych obliczeń. Polega ona na zanurzeniu biżuterii w wodzie i mierzeniu zmiany poziomu wody, a następnie obliczeniu gęstości materiału. Gęstość złota jest niemal dwukrotnie wyższa niż srebra, więc różnice z pewnością da się zauważyć. Chociaż jest to skuteczna metoda, nie zawsze da się ją przeprowadzić w warunkach domowych.

Cena złota

Cena złota jest stosunkowo stała i powinna być podobna w różnych miejscach. Jeśli natrafisz na ofertę sprzedaży złota po znacznie niższej cenie, powinna zapalić się czerwona lampka. Pamiętaj, że kuszące i przyciągające wzrok PROMOCJE -70% to chwyt marketingowy. Prawdziwe złoto ma swoją wartość i nie jest sprzedawane po zaniżonych cenach. Przed zakupem warto sprawdzić aktualną cenę złota, aby uniknąć oszustwa lub posprawdzać kilka miejsc, przed dokonaniem zakupu. 

Złoty pierścionek z brylantem.
Delikatne obrączki z białego złota z kamieniami.

Popularne zabiegi oszustów

Wystrzegaj się miejsc na bazarkach. Firma z siedzibą w blaszanym kantorku lub mobilnym kiosku to nie najlepsze miejsce na zakup obrączek lub pierścionka. Wystrzegaj się miejsc, z którymi kontakt jest utrudniony. Oszuści często próbują sprzedać fałszywe złoto jako prawdziwe. Stosują różne metody, takie jak pozłacanie wolframu, który ma podobną gęstość i masę do złota, co utrudnia wykrycie fałszerstwa. Inną popularną metodą jest użycie tombaku, który kolorem przypomina złoto. W przypadku monet często stosuje się galwanizowanie innych metali, co sprawia, że trudno jest odróżnić je od prawdziwego złota.

O nas

Nasza firma jubilerska od lat pomaga spełniać marzenia par, oferując najwyższej jakości pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. Nasze produkty towarzyszą Wam w najpiękniejszych momentach życia, łącząc w sobie tradycję, rzemiosło i nowoczesność. Wszystkie nasze wyroby są wytwarzane w Polsce, z wykorzystaniem materiałów pierwotnych, co zapewnia ich bezkompromisową jakość i brak metali alergennych.

Nasze produkty

W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór pierścionków zaręczynowych, które można spersonalizować według własnych upodobań. Oferujemy różnorodne kamienie szlachetne, takie jak szafiry, szmaragdy, rubiny, morganity i brylanty. Pierścionki dostępne są w różnych kolorach złota: żółtym, białym, różowym oraz czarnym. Wszystkie kamienie szlachetne w naszych pierścionkach to wyłącznie wysokiej jakości kamienie naturalne lub laboratoryjne brylanty.

Podsumowanie

Złoto to cenny kruszec, który wzbudza duże emocje i zainteresowanie. Jego popularność sprawia, że nie brakuje oszustów próbujących zarobić na niedoświadczonych inwestorach. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają samodzielnie sprawdzić autentyczność złota. Warto jednak pamiętać, że najpewniejszym sposobem jest skonsultowanie się z profesjonalnym jubilerem. 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat naszej oferty i kolekcji. Zachęcamy do umówienia się na konsultację z naszym Ekspertem, który pomoże Wam wybrać idealny pierścionek zaręczynowy lub obrączki ślubne. Gwarantujemy, że nasze produkty spełnią Wasze oczekiwania i będą towarzyszyć Wam przez całe życie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: Kontakt

 

Nasze salony:

Jubiler Toruń

Jubiler Bydgoszcz

 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Jak dbać o złotą biżuterię

Obrączki ślubne - jaki materiał wybrać?

Proces produkcji złotych obrączek Cardano

 

Szukasz pierścionka? Sprawdź:

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Jak wybrać klasyczny pierścionek zaręczynowy z brylantem?

Pierścionek zaręczynowy białe czy żółte złoto? Wybierz kolor, który rozświetli jej serce!

 

Obejrzyj na YouTube:

Grawer w obrączkach ślubnych - jaki wybrać? Sprawdź przykłady tekstów oraz grafik

Jak zmierzyć rozmiar obrączek ślubnych? Jak dobrać rozmiar obrączek żeby był idealny?

Gwarancja i serwis obrączek ślubnych - 7 rad na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Obrączki ślubne 4mm półokrągłe z kamieniami żółte złoto 585

Obrączki ślubne 4mm półokrągłe z kamieniami żółte złoto 585

Cena regularna: 4 696,00 PLN brutto3 757,00 PLN brutto
Obrączki ślubne klasyczne półokrągłe 3mm żółte złoto 585

Obrączki ślubne klasyczne półokrągłe 3mm żółte złoto 585

Cena regularna: 3 160,00 PLN brutto2 528,00 PLN brutto
Obrączki ślubne klasyczne półokrągłe 5mm żółte złoto 585

Obrączki ślubne klasyczne półokrągłe 5mm żółte złoto 585

Cena regularna: 5 094,00 PLN brutto4 075,00 PLN brutto
Obrączki ślubne z falą 4mm dwukolorowe złoto żółte i białe próba 585

Obrączki ślubne z falą 4mm dwukolorowe złoto żółte i białe próba 585

Cena regularna: 6 374,00 PLN brutto5 099,00 PLN brutto
Obrączki ślubne półokrągłe 4mm z kamieniami żółte złoto 585

Obrączki ślubne półokrągłe 4mm z kamieniami żółte złoto 585

Cena regularna: 5 058,00 PLN brutto4 046,00 PLN brutto
Elegancki różowy pierścionek z diamentami

Elegancki różowy pierścionek z diamentami

Cena regularna: 3 159,00 PLN brutto2 369,00 PLN brutto
Pierścionek z rubinem i białymi diamentami z różowego złota

Pierścionek z rubinem i białymi diamentami z różowego złota

Cena regularna: 2 484,00 PLN brutto1 863,00 PLN brutto
Klasyczny pierścionek z diamentami żółte złoto 585

Klasyczny pierścionek z diamentami żółte złoto 585

Cena regularna: 1 971,00 PLN brutto1 478,00 PLN brutto
Biały pierścionek z diamentami

Biały pierścionek z diamentami

Cena regularna: 1 431,00 PLN brutto1 073,00 PLN brutto
Brilliance 0,84ct

Brilliance 0,84ct

2 461,00 PLN brutto
Amara

Amara

1 776,00 PLN brutto
Adore 0,7ct

Adore 0,7ct

2 966,00 PLN brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel