INFOLINIA: +48 535 560 730 w godz. 10-18
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zielony szmaragd - co warto o nim wiedzieć?

2024-03-13
Zielony szmaragd - co warto o nim wiedzieć?

W świecie biżuterii, gdzie każdy kamień ma swoją historię i znaczenie, niezwykłe piękno zielonego kamienia wkracza na scenę, przyciągając uwagę jak magnes. Witamy Cię w fascynującym świecie szmaragdów, gdzie zieleń nie jest tylko kolorem, lecz symbolem siły, harmonii i nieśmiertelnej miłości. Czytając dalej, odkryjesz tajemnice tego wyjątkowego kamienia, który nie tylko zdobi palce zakochanych kobiet, ale również nasyca życie blaskiem natury.

Czym jest szmaragd? 

Szmaragd – kamień szlachetny, który jest najdroższą spośród odmian berylu. Pod względem chemicznym minerał ten należy do grupy krzemianów. Nazwa szmaragd pochodzi od greckiego słowa smaragdus, czyli zielone. Trudno o lepiej pasujące do tych, urzekających jasno- i ciemno-zielonym ubarwieniem, kamieni określenie. Odcień danego okazu zależy od ilości w jego składzie pierwiastków takich jak: żelazo, wanad i chrom.

Historia szmaragdów

W starożytności szmaragd uważano za króla kamieni szlachetnych. Znajdowany był w grobowcach faraonów, wspomina się nim o w Starym i Nowym Testamencie. Podobno szmaragd oszlifowany jako soczewka pomagał cesarzowi Neronowi oglądać walki gladiatorów ( fascynujące prawda?). Z jego wydobycia znane były niegdyś "Kopalnie Kleopatry" w okolicach Morza Czerwonego (ponieważ egipska królowa uwielbiała je mieć na sobie). Nawet Inkowie i Aztekowie oddawali cześć szmaragdowi jako świętemu kamieniowi. Obecnie największe złoża tych kamieni szlachetnych występują w Kolumbii, Brazylii oraz Afryce.

Jak wyglądają szmaragdy?

A jak rozpoznać ten kamień szlachetny? Po pierwsze w przypadku tego minerału bardziej niż w przypadku innych kluczowy jest kolor. Jak wygląda szmaragd? Ma zielone, czasem lekko niebieskawe zabarwienie. Zbyt duża domieszka niebieskiego koloru nie jest jednak pożądana, ponieważ obniża wartość kamienia. Soczysta zieleń to znak rozpoznawczy tego kamienia szlachetnego. W zależności od okazu te kamienie szlachetne mogą być w pełni przezroczyste lub zdobione drobnymi inkluzjami lub nieprzejrzyste (wyglądają jakby za mgłą).

Po drugie, większość szmaragdów ma widoczne inkluzje, na przykład delikatne białe smugi. W odróżnieniu od innych kamieni szlachetnych nie są one traktowane jako wady. Przeciwnie – to charakterystyczne cechy większości tego rodzaju minerałów. Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić autentyczność szmaragdu, zwróć na to uwagę. Oczywiście jak możesz się domyślać kamienie, które nie mają widocznych skaz, uważa się za najcenniejsze. 

Po trzecie szmaragd należy do stosunkowo twardych minerałów – w skali Mohsa osiąga do 8 punktów na 10 (tyle ma diament). Jednocześnie jednak kamienie te są dość kruche, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie.

Biały pierścionek ze szmaragdem i brylantami.

Symbolika szmaragdu

W starożytności uważano szmaragd za króla kamieni szlachetnych. Jego zieleń symbolizuje siły regeneracji ciała, myśli i działania. To kamień szczęścia i miłości, zapewniający równowagę i harmonię wewnętrzną. Ten niezwykły kamień mądrości i pomyślności, często symbolizuje bogactwo i siłę. Uważa się także, że pierścionek ze szmaragdem sprzyja przyciąganiu dobrej energii oraz ułatwia relacje z innymi. 

Szmaragd a znaki zodiaku

Szmaragd jest szczególnie polecany dla osób urodzonych pod znakami Byka, Raka i Koziorożca. Jego głęboki, ciemnozielony odcień sprawia, że jest idealnym wyborem jako pierścionek zaręczynowy.

Cena szmaragdu 

Ocena jakości szmaragdu tak samo jak innych kamieni szlachetnych podlega ocenie 4C: kolor, szlif, czystość i masa. W przypadku szmaragdu, kolor jest kluczowy, zaleca się równomierną, niezbyt ciemną zieleń. Twardość kamienia, jego szlif i czystość także wpływają na jego wartość. Im czystsza i ciekawsza barwa tym droższy kamień. Standardowo jednak większość kamieni kolorowych jest tańsza niż brylanty. Wartość szmaragdu jest trudna do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników, w tym 4C. Jednak pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem jest inwestycją w niepowtarzalną piękność i symbolizuje trwałą miłość. <3

Złoty pierścionek ze szmaragdem i brylantami.

Podsumowanie

Szmaragd to niezwykły kamień, który przez wieki fascynuje ludzi swoją historią, pięknem i symbolicznym znaczeniem. Szmaragd o okrągłym lub owalnym kształcie, w pierścionkach w każdym kolorze złota do wyboru znajdziesz TUTAJ. Wybierając pierścionek zaręczynowy z szmaragdem, decydujesz się na unikatowy klejnot, który nie tylko ozdobi dłoń, ale również przyniesie szczęście, harmonię i trwałą miłość.

Podobało się? Skomentuj i udostępnij :)

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: Kontakt

 

Nasze salony:

Jubiler Toruń

Jubiler Bydgoszcz

 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Diament syntetyczny - kamień przyszłości! Czym jest diament syntetyczny? 

Szafir - co musisz o nim wiedzieć?

Obrączka a pierścionek - różnice

 

Szukasz pierścionka? Sprawdź:

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Jak wybrać klasyczny pierścionek zaręczynowy z brylantem?

Jaki pierścionek pasuje do obrączki? Praktyczny przewodnik dla mężczyzn szukających pierścionka

 

Obejrzyj na YouTube:

Czym jest próba złota oraz stop złota?

Grawer w obrączkach ślubnych - jaki wybrać? Sprawdź przykłady tekstów oraz grafik

Gwarancja i serwis obrączek ślubnych - 7 rad na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Czarny pierścionek ze szmaragdem i diamentami

Czarny pierścionek ze szmaragdem i diamentami

Cena regularna: 3 348,00 PLN brutto2 846,00 PLN brutto
Pierścionek ze szmaragdem i diamentami czarne złoto 585

Pierścionek ze szmaragdem i diamentami czarne złoto 585

Cena regularna: 2 295,00 PLN brutto1 951,00 PLN brutto
Różowy pierścionek ze szmaragdem i diamentami

Różowy pierścionek ze szmaragdem i diamentami

Cena regularna: 3 159,00 PLN brutto2 685,00 PLN brutto
Pierścionek z żółtego złota ze szmaragdem i diamentami

Pierścionek z żółtego złota ze szmaragdem i diamentami

Cena regularna: 5 697,00 PLN brutto4 842,00 PLN brutto
Pierścionek ze szmaragdem i diamentami z żółtego złota

Pierścionek ze szmaragdem i diamentami z żółtego złota

Cena regularna: 2 430,00 PLN brutto2 066,00 PLN brutto
Biały pierścionek ze szmaragdem

Biały pierścionek ze szmaragdem

Cena regularna: 3 726,00 PLN brutto3 167,00 PLN brutto
Piękny pierścionek ze szmaragdem z białego złota

Piękny pierścionek ze szmaragdem z białego złota

Cena regularna: 2 133,00 PLN brutto1 813,00 PLN brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel