INFOLINIA: +48 535 560 730 w godz. 10-18
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym się różni diament od brylantu?

2023-12-13
Czym się różni diament od brylantu?

Stojąc przed wyborem idealnego pierścionka lub wymarzonej obrączki przychodzi także moment na wybór kamieni, które mają się znaleźć w ukochanej biżuterii. Wielu naszych Klientów dopiero podczas spotkań Konsultacyjnych z nami dowiaduje się jakie kamienie są dostępne i czym się one różnią od siebie. Jeśli Ty również stoisz przed ważnym zakupem to sprawdź jaki kamień wybrać dla siebie.

Czym jest diament?

Diament to kamień szlachetny – najczystsza, krystaliczna odmiana alotropowa węgla, która formuje się wiele milionów lat w strukturze ziemskiej.  Powstaje z alkalicznej magmy pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury dochodzącej do 1300 stopni. Charakteryzuje się on matową powierzchnią oraz uznawany jest za najtwardszy materiał na świecie. Jego naturalna forma nie jest dla każdego zachwycająca, ponieważ ma nieregularny kształt i matową powierzchnię. Jednak są i tacy, którzy doceniają jego surową formę. ;). Rodzaj szlifu diamentów decyduje o formie, blasku oraz urodzie przyszłego brylantu. Spośród wielu typów wyróżnia się dwa podstawowe: szlif brylantowy oraz szlif fantazyjny, czyli każdy inny niż okrągły.

Czym jest brylant?

W rękach prawdziwych mistrzów jubilerstwa surowe diamenty po oszlifowaniu stają się zachwycającymi brylantami. Właściwą obróbka diamentu spowoduje, że kamień zyskuje pożądany kształt, błysk oraz przejrzystość. Najbardziej popularnym szlifem diamentów jest właśnie szlif brylantowy, który zachwycił cały świat. Jego idealnie symetryczny szlif uznawany jest za najlepszy ze względu na niesamowity blask kamienia. Ciekawostką jest, że idealny szlif brylantowy posiada co najmniej 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie!

Teraz już wiesz, że : każdy brylant jest diamentem, ale diament jest brylantem dopiero po oszlifowaniu w specjalnym szlifie!

Obrączki ślubne z żółtego i białego złota z kamieniami.

Co jest droższe diament czy brylant?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że cena będzie podobna, skoro to ten sam materiał. Jednak z całą pewnością droższy będzie brylant ze względu na ilość pracy jaką trzeba w niego włożyć, aby zachwycał swoim niepowtarzalnym blaskiem. Diamenty są bardzo wartościowymi kamieniami i dla laika różnica może być niezauważalna podczas porównywania bardzo małych kamieni, ale to właśnie starannie oszlifowana wersja tego kamienia jest tak bardzo pożądana na świecie. Przecież wszyscy wiemy, że to brylanty są najlepszymi przyjaciółmi każdej dziewczyny. ;) Dlatego właśnie w wielu pierścionkach zaręczynowych oprawiane są brylanty. 

Od czego zależy cena brylantu?

Na cenę kamieni szlachetnych przypada wiele zmiennych : sytuacji na świecie, kondycji giełdy, miejsce wydobycia a także umiejętności jubilera. Jednak przede wszystkim jakość i unikatowość brylantu określa się za pomocą czterostopniowego kryterium 4C:

Carat  = to masa rzeczywista diamentu. Cena diamentu rośnie wraz ze wzrostem masy, którą należy podawać z dokładnością dwóch miejsc po przecinku. W przypadku kamieni szlachetnych 1 karat odpowiada 0,2 grama.

Colour  = barwa brylantu określana jest literami alfabetu, zaczynamy od „D”=najczystsze okazy, a skończymy na „Z”= kamienie o żółtym zabarwieniu. Im bielsza barwa tym diament jest cenniejszy. Dużym powodzeniem cieszą się brylanty o barwie H= bliska bezbarwnej. (Skali tej nie stosuje się przy diamentach o naturalnym zabarwieniu. Można spotkać okazy w kolorze szarym, żółtym, zielonym, niebieskim i czerwonym, jak również czarnym (tzw. karbonado)).

Clarity  = czyli czystość to stopień, który określa czy kamień jest wolny od skaz wewnętrznych i zewnętrznych. Im więcej inkluzji i skaz, tym mniejsza czystość, a tym samym niższa cena. Czystość oznacza się symbolami rozpoczynając od najczystszego : FL, IF, VVS, VS , SI oraz I. Najczęściej dostępnymi na runku są kamienie o czystości SI, gdzie inkluzje nie są widoczne gołym okiem. (Do czystości SI zazwyczaj wybiera się barwę G-H).

Cut = ostatnim kryterium jest szlif - to on decyduje o kształcie kamienia oraz o tym w jaki sposób odbija on światło. Najpiękniejszy wizualnie jest szlif brylantowy, który daje niezwykle efekty wizualne i estetyczne - składa się on z 56 fasetek. W naszych obrączkach również znajdziecie brylanty o tym szlifie. Istnieją również inne szlify takie jak : princess, owal, asscher, serce, markiza czy szmaragdowy.

Budowa brylantu

Czyli z czego dokładnie składa się brylant o szlifie brylantowym?

Korona = czyli górna części kamienia, od Tafli do Rondysty zawierającej 32 fasety, oraz podstawy.

Rondysta = pas oddzielający górną i dolną część kamienia.

Pawilon = części dolna kamienia, od Rondysty do Koletu składającego się z 24 faset.

Fasety główne dzielimy na: Fasety główne korony oraz Fasety główne pawilonu.

Kolet = podstawa zakończona szpicem.

Kolorowe kamienie w obrączkach ślubnych.

Jakie brylanty są dostępne w obrączkach?

W Cardano do obrączek z kamieniami stosujemy brylanty naturalne o barwie G-H lub (brylanty syntetyczne o barwie D-F) i czystości SI w szlifie okrągłym brylantowym. Wysokość ceny uzależniona jest w tym wypadku od masy kamienia, czyli ilości caratów = ct oraz sposobu produkcji kamienia. W swojej ofercie posiadamy brylanty naturalne (BN) oraz brylanty syntetyczne (BS), które w ostatnich latach zyskują co raz większą popularność. O brylantach syntetycznych więcej dowiesz się TUTAJ.

Dla przykładu zaprezentujemy kilka wielkości kamieni, które są najczęściej wybierane przez naszych Klientów:

0,009ct = BN 170zł / BS 100zł

0,014ct = BN 220zł / BS 110zł

0,022ct = BN 300zł /BS 150zł

0,033ct = BN 470zł / BS 240zł

0,044ct = BN 590zł /  BS 300zł

0,065ct = BN 740zł / BS 370zł 

Kolorowe brylanty

Dzięki współpracy z najlepszymi polskimi producentami obrączek, posiadamy w swojej ofercie również kolorowe brylanty. Występują one w czterech podstawowych tonacjach kolorystycznych:

niebieskiej ( Ice Blue, Sky Blue, Ocean Blue ) 

zielonej ( Apple Green, Forest Green, Olive )

brązowej ( Canary, Gold, Cognac, Red Cherry )

czarnej ( Black )

Kolorowe brylanty są zachwycające i dają ogromne możliwości personalizacji obrączek :).

Teraz już wiesz, czym jest diament , a czym brylant. Pamiętaj, że decydując się na brylant (w obrączce, czy pierścionku) musisz otrzymać do niego certyfikat! Decydując się na zakup obrączek lub pierścionka w naszych salonach, otrzymujesz cały zestaw = eleganckie pudełko, certyfikaty potwierdzające autentyczność materiałów oraz zestaw kosmetyczny.

 

Podobało się? Skomentuj i udostępnij :)

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: Kontakt

 

Nasze salony:

Jubiler Toruń

Jubiler Bydgoszcz

 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Diament syntetyczny - kamień przyszłości! Czym jest diament syntetyczny? 

Oprawy kamieni w obrączkach

Obrączka a pierścionek - różnice

 

Szukasz pierścionka? Sprawdź:

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Jak wybrać klasyczny pierścionek zaręczynowy z brylantem?

Jaki pierścionek pasuje do obrączki? Praktyczny przewodnik dla mężczyzn szukających pierścionka

 

Obejrzyj na YouTube:

Czym jest próba złota oraz stop złota?

Grawer w obrączkach ślubnych - jaki wybrać? Sprawdź przykłady tekstów oraz grafik

Gwarancja i serwis obrączek ślubnych - 7 rad na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Obrączki ślubne 5,5mm dwukolorowe z żółtego i białego złota próba 585

Obrączki ślubne 5,5mm dwukolorowe z żółtego i białego złota próba 585

Cena regularna: 6 963,00 PLN brutto5 570,00 PLN brutto
Obrączki ślubne płaskie 4,5mm z kamieniami złoto 585

Obrączki ślubne płaskie 4,5mm z kamieniami złoto 585

Cena regularna: 6 176,00 PLN brutto4 941,00 PLN brutto
Obrączki ślubne fazowane z sercem 6mm złoto 585

Obrączki ślubne fazowane z sercem 6mm złoto 585

Cena regularna: 6 601,00 PLN brutto5 281,00 PLN brutto
Czarny pierścionek z diamentami

Czarny pierścionek z diamentami

Cena regularna: 1 890,00 PLN brutto1 701,00 PLN brutto
Klasyczny pierścionek z diamentami różowe złoto 585

Klasyczny pierścionek z diamentami różowe złoto 585

Cena regularna: 1 971,00 PLN brutto1 774,00 PLN brutto
Elegancki pierścionek z diamentami żółte złoto 585

Elegancki pierścionek z diamentami żółte złoto 585

Cena regularna: 5 184,00 PLN brutto4 666,00 PLN brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel